Dubaj, je mesto v Združenih arabskih emiratih, kjer se arabska tradicija prepleta z modernim zahodnim svetom in že posega po futurističnih zgodbah prihajajočega časa. Tukaj lahko doživite čarobnost arabskega sveta iz tisoč in ene noči ter spoznate prihodnost kot so si jo zamislili arhitekti neverjetnih gradbenih projektov.
Združeni Arabski EmiratiMesto spada v federacijo emiratov, ki skupaj z mesti Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah in Umm Al Quwain tvorijo državo Združeni arabski emirati, ali na kratko ZAE. Združeni arabski emirati so obmorska puščavska država na jugovzhodu Arabskega polotoka, ki mejijo na Perzijski in Omanski zaliv ter Saudovo Arabijo. Na severozahodu so ZAE le kakšnih 20 km po morju oddaljena od obale Katarja. Glavno mesto je Abu Dhabi, največje in najbolj turistično obiskano mesto Združeno arabskih emiratov pa je mesto Dubaj. Uradni jezik je arabski, vendar pri trgovanju vsi uporabljajo angleščino. Uradna valuta v ZAE je Dirham.
Zastava ZAEDubaj je prava destinacija za nakupovanje, zabavo, sončenje, kopanje, uživanje v odlični kulinariki, obisk številnih športnih dogodkov in še mnogo več. Kozmopolitsko mesto ponuja dolge bele peščene plaže, luksuzne hotele, obilo športnih aktivnosti, od golfa, ribolova, potapljanja, smučanja pa do safarija po puščavi. Vse gurmane bo navdušila odlična arabska kulinarika, ki ponuja pester izbor okusov, obenem pa je Dubaj tudi pravi nakupovalni raj in mesto, kjer je poskrbljeno za zabavo. To je mesto z odlično razvitim javnim prevoznim sistemom. Priljubljena oblika potovanja je predvsem metro, odlično pa je razvit tudi cestni prevoz in turisti se pogosto prevažajo s taksiji.
Potovanje v Dubaj vam ponuja priložnost za veliko število čarobnih prizorov in trenutkov. Pogled z višine 828,8 m, z največje stavbe na svetu, stolpnice Burj Khalifa, srečanje z morskimi psi v vodnem parku Aquaventure (del impozantnega kompleksa Atlantis, The Palm, enega najbolj priljubljenih hotelov v Dubaju), vonj svežih začimb v Dubai Spice Souk ali ekskluzivna večerja na morskem dnu (restavracija Al Mahara v hotelu Burj Al Arab, ikonični stavbi, za katero mnogi menijo, da je ena najlepših na svetu ) - in to je šele začetek tega, kar vas čaka v mestu razkošja, ekstravagance in odlične zabave. V vročem mestu, kjer nikoli niso poznali snega, lahko uživate v zimski pravljici skozi vse leto, v ogromnem pokritem smučišču Ski Dubai, ki je del nakupovalnega središča Mall of Emirates.
Dubai
Med posebnostmi, ki jih pri obisku Dubaja dobro poznati je tudi točenje alkoholnih pijač. Te so namreč na voljo le v barih in restavracijah, ki so del hotelskega kompleksa. Uživanje alkoholnih pijač na javnih krajih je prepovedano, obenem so tudi zelo strogi zakoni in zaporna kazen za vse, ki vozijo v vinjenem stanju. V trgovinah so na voljo le brezalkoholna piva. Za Dubaj je značilno puščavsko podnebje s poletnimi temperaturami okoli 42 stopinj in zimskimi okoli 22 stopinj celzija. Težko je verjeti, da je bil Dubaj še pred 50. leti majhen ribiški kraj, ki se je zaradi črnega bogastva razvil v eno najmogočnejših in najbogatejših mest na svetu.
Pogled z letala na Dubai
Vožnja s čolnom Abra taxi preko zaliva Dubai Creek
Dubai frame: zlat okvir, ki predstavlja ločnico med starim in novim
V ozadju kraljeva palača
Ena najbolj elegantnih in modernih limuzin
Osupljiv luksuzen hotel v obliki jadra Burj Al Arab - 7 zvezdic
Wild Wadi - zunanji vodni park
V ozadju hotel Atlantis na umetnem otoku Palm Jumeirah
Palmovi otoki Dubai - umetno otočje v Perzijskem zalivu
V Dubai se še zmeraj veliko gradi
Dubai Marina
Mesto največjih stolpnic
Največji trgovski center na svetu Dubai Mall - več kot 1200 trgovin
Akvarij v trgovskem centru
Najvišja stavba na svetu Burj Khalifa ( 626 m )
Z dvigalom do 124 - tega nadstropja
Pogled z najvišje stavbe na svetu Burj Khalifa
The Dubai Fountain
Dubai - ponoči
Museum of the Future - sedemnadstropna stavba ( 77m )
Utrinki z Dubai Marathon 2024
Pokrito smučišče v trgovskem centru
Dubai Spice Souk
Velika izbira začimb
Bazar z zlatim nakitom in drugimi predmeti iz plemenitih kovin
Vožnja z terenskimi vozili po sipinah Beduinski tabor s show programom
Domačini v Dubaju in celotnih ZAE živijo izjemno lagodno. Medtem ko v evropskih državah državljani preživljajo državo z davki, tu država preživlja svoje prebivalce. Domačini so oproščeni plačila davkov, država jim plačuje izobraževanje do najvišje stopnje, pripada jim brezplačno zdravstveno varstvo, vsaka družina pa ima tudi služkinjo, varuško in voznika. To je tudi razlog, da v Dubaju ni beračev in brezposelnih. Domačini imajo v Dubaju neprimerljivo višjo plačo in standard kot tujci, saj jim država da stanovanja, če se preveč zadolžijo, pa jim celo odpiše obresti.
V mesecu (mislim da je bil) juniju je športno društvo Maratonc (Marko Roblek in Igor Zonik) dalo ven razpis za maraton v Dubaju. Kar nekaj časa sem se spogledoval s tem maratonom, vendar še ni prišel na vrsto. Kar hitro je padla odločitev, da greva z njimi v Dubaj. Let smo imeli iz Ljubljane, imeli smo kar nekaj zamude, nato še čakanje na prtljago in tako smo prispeli v hotel šele ob cca 2.uri zjutraj. Dobili smo še celo večerjo. Po kakšnih 3 urah spanja smo se že odpravili na krožni ogled mesta. Ogledali smo si resort Atlantis na Palm Jumeirah, mošejo Jumeirah, se zapeljali čez zaliv z ABRA taxijem (ladjica). Ustavili smo se tudi na plaži, kjer so se nekateri šli kopat. Nato smo se ustavili še v Dubai Mall, ki je največje nakupovalno središče na svetu. Zato da smo se lahko povzpeli na razgledno ploščad v 124. nadstropju smo čakali skoraj 2 uri na dvigala. Naroda da se ti zmeša, kača ljudi, željna videti razgled iz t.i. Burj Khalifa, 828 m najvišja stavba na svetu, do 124 nadstropja pa prideš v le sami 1 minuti. Sploh ne čutiš da si v dvigalu. Nekateri pa so medtem odšli v akvarij, ki je prav tako v tem nakupovalnem centru. Na koncu smo si še ogledali spektakularen vodomet. Sledil je odhod v hotel, večerja in spet bolj malo spanja, saj smo imeli zajtrk že ob pol peti uri. Po zajtrku je sledil odhod z avtobusom na štartno mesto. Za navadne maratonce se je štart začel ob sedmi uri, za elito (predvsem kenijci), pa je bil štart že ob šesti uri, medtem ko so tekači na 10 km štartali ob 8.15 uri, tekači na 4 km pa ob 10.30 uri. Zjutraj je bilo še kar malo hladno, kasneje pa je že začelo žgati sonce. Na poti smo tako imeli okoli 25 stopinj. Po maratonu smo se ustavili v Mall of the Emirates, kjer smo si privoščili kosilo. Tudi ta nakupovalni center je zelo velik, nekateri so se v njem šli sankat, eni smučat, eni pa se družit z pingvini. Sledil je odhod v hotel in večerja. Moji vtisi o Dubaju. Če se ne bi šlo za udeležbo na maratonu , ga verjetno nikoli ne bi obiskal.
Predzadnji dan v Dubaju smo se dopoldan z nadzemnim metrojem odpeljali v mesto, kjer smo si ogledali še tržnico. Tukaj je več arabskih tržnic, ki jih imenujejo suke, na katerih se moraš obvezno pogajati za ceno, saj je to del arabske kulture. Cela ulica je ulica Gold Souk. Tukaj je zlatnine in srebrnine toliko, da se ti zavrti v glavi, med njimi je tudi največji prstan na svetu. Na drugi strani ulice pa imamo predvsem Souke z začimbami in ostalim blagom. Po ogledu tržnice smo se vrnili v hotel, kjer so nas že čakali avtomobili, s katerimi so nas odpeljali v puščavo. Poleg obiska Burj Khalife je najbolj priljubljena turistična dejavnost Dubaja safari po puščavi. Puščavski safari je eden najboljših načinov za doživetje kulture Emiratov. V avtomobilu nas je bilo po 6 oseb plus njihov voznik. Naš voznik je bil kar divji, kar nam je bilo zelo všeč. Ko se je rahlo zvečerilo so nas odpeljali do beduinskega kampa, kjer smo imeli večerjo z žara in program v živo, kot je trebušni ples, ples Tanura in Fire show. Po večerji in programu, nas je ta isti šofer odpeljal nazaj v hotel, od koder smo naslednji dan krenili proti domu.
Ni komentarjev:
Objavite komentar