Prvi vtisi Edinburga z avtobusa
Edinburg je glavno mesto Škotske in je eden izmed najlepših in najbolj ohranjenih zgodovinskih mest v Evropi ki se je ugnezdil med vulkanske hribe Castle Rocka, Artur s Seata in Calton Hilla. Škotska prestolnica je središče kulture in umetnosti in je še posebej znana po svojih festivalih.
Edinburg se lahko občasno zdi, da sta dve ločeni mesti ;
- Novo mesto ; s širokimi avenijami, elegantnimi vrstnimi hišami in urejenimi vrtovi.
- Staro mestno jedro ; ozke vhodne veže, strme vijugaste uličice in visoke stanovanjske zgradbe
Medtem ko so mnoge najbolj priljubljene turistične atrakcije ob kraljevi milji, ki sledi grebenu med gradom in palačo Holyrood, raziščite tudi drugo stran hriba, kjer boste našli slikovito Grassmarket, kjer boste našli še več neobičajnih trgovinic in pubov z mizami na pločniku.
V petek se po zajtrku odpeljema z lokalnim avtobusom v center mesta ter začnema z ogledom mestnih znamenitosti : grad Edinburg, Narodna galerija Škotske, Royal Mile - je zaporedje cest, ki tvorijo glavno cesto skozi stari del Edinburgha. Kot nam pove že ime samo, je cesta Royal Mile dolga eno škotsko miljo, St Giles Katedrala, Queen's Gallery, Palace of Holyroodhouse, Princes Street in vrtovi - glavno mestno jedro Novega mesta, obložena z barvitimi vrtovi in elegantnimi trgovinami, Calton Hill in škotski narodni spomenik.
Edinburški grad
Narodna galerija
Royal Mile
St Giles Katedrala
Queen's Gallery
Palace of Holyroodhouse
Calton Hill in škotski narodni spomenik
Popoldne pa sva si še enkrat na krovu odprtega dvonadstropnega turističnega avtobusa ogledala največje znamenitosti mesta.
Dvonadstropni turistični avtobus
V soboto se peš odpravima do Dynamic Earth, kjer dvignem številko za maraton. Nato poiščema lokacijo, kjer bo štart maratona. Ko greva mimo Nacionalnega muzeja Škotske se ustavima pri Greyfriars Cerkvi in Greyfriars Bobby, kateri je bil skye terier ali dandie dinmont terier, ki je postal znan v 19. stoletju v Edinburgu po tem, da je 14 let čuval grob svojega lastnika, dokler ni umrl 14. januarja 1872.
Dynamic Earth - dvig štartne številke
Greyfriars Bobby
Osvežitev z hladnim pivom
Po osvežitvi s hladnim pivom se odpravima na železniško postajo in se odpeljema do mesta Stirling, ki je priljubljena destinacija za turiste, zaradi spektakularnega gradu Stirling iz 12. stoletja. To je majhno pravljično mestece, ki se po lepoti lahko kosa z Edinburgom, saj ponuja ogromno zgodovinskih znamenitosti, veličasten grad, številne cerkve in muzeje ter ustvarja zelo prijetno atmosfero za druženje v starem mestnem centru. Vsekakor pa je mesto najbolj prepoznavno po veličastnem spomeniku Williamu Wallacu in starem mostu Stirling, na katerem je Wallace premagal Angleže. V poznih popoldanskih urah se z vlakom vrneva v Edinburg.
Železniška postaja Edinburg
Sprehod po Stirlingu in ogled znamenitosti
V nedeljo je bil čas za maraton. Po zajtrku se oblečem v športna oblačila in se v počasnem tekaškem tempu odpravim na štart maratona. Srečam prijatelje, ki so prišli na maraton z Društvom Maratonc. Pred štartom naredimo spominsko fotko. Ob 10:00 uri smo štartali. Prvih nekaj milj je bila trasa navzdol, nato je do polovice precej živahna. Podpora ljudi enkratna. Večinoma se je teklo ob obali. Sonce je močno pripekalo, na srečo se je ponudil prijeten morski vetrič, ki nas je hladil. Skozi obalna mesta Prestonpans in Port Seaton ( 12 milj ) odseki postanejo tišji in valoviti. Na drugi strani ceste lahko opaziš hitrejše tekače, ki se že vračajo proti cilju. Opazim veliko tekačev, ki so imeli težave. Sam s tempom nisem hotel pretiravati, saj sem imel cilj, uspešno končati maraton. Pri 17. milji smo zavili z asfalta proti območju kmetije in nato nazaj na glavno cesto ob obali, do cilja, ki je bil v Musselburgu, približno 6 milj od središča Edinburga. V cilj sem pritekel v času 4:45:29. Nato sem se sprehodil do parka, kjer je bil maratonski avtobus, s katerim sem se vrnil v Edinburg.
V ponedeljek zjutraj se z avtobusom odpeljema v Glasgow, ki je največje mesto na Škotskem in tretje največje mesto v Združenem Kraljestvu. Nahaja se ob reki Clyde in leži v zahodnem osrednjem nižavju. Glasgow je leta 2014 gostil igre Commonwealtha. V svetu športa je dobro poznan po nogometu. Po dobri uri vožnje prispeva in se peš odpravima do hotela Sandyford Lodge. Po nastanitvi sledi ogled znamenitosti : Kelvingrove Art Gallery & Museum, Kelvin Hall, Riverside Museum in Tall Ship, Glasgow University, Botanic Garden in Kibble Palace. V poznih večernih urah sva se vrnila v hotel in legla k počitku.
Zemljevid - Glasgow
Kelvingrove Art Gallery & Museum
Riverside Museum in Tall Ship
Botanic Garden in Kibble Palace
V torek,po zajtrku nadaljujeva z ogledom mesta. Sprehodiva se skozi Kelvingrove Park do Hunterian Art Gallery, nato po Sauchiehall Street do Buchanan Bus Station, George Square in Merchant District, Glasgow Cathedral, sprehod skozi nekropole, Glasgow Green in Narodna palača. Pozno popoldne greva nekaj pojest, saj sva bila že pošteno lačna. V celem dnevu sva naredila okoli 20 km.
Hunterian Art Gallery
Book swap - menjava knjig, kar na ulici
Zanimiva slika na fasadi hiše
Sprehod po Sauchiehall Street
George Square in Merchant District
Glasgow Green in Narodna palača z vodnjakom
Gallery of Moderen Art
V sredo se peš odpraviva do večnamenske notranje arene OVO Hydro, Scottish Event Campus ( največji razstavni center na Škotskem ), SEC Armadillo ( avditorij ).
Most Clyde Arc, OVO Hydro, SEC Armadillo
Nato preko cestnega mostu Clyde Arc nadaljujeva do Pollok House. Ta elegantna mogočna hiša se nahaja v slikovitem podeželskem parku Pollok na obrobju Glasgowa. Družina Maxwell je na tem mestu živela šest stoletij, vendar je bil glavni del sedanje hiše zgrajen sredi 18. stoletja.
Hiša je bila v začetku 20. stoletja dograjena, vendar so se lepo ohranile značilnosti 18. stoletja.
V notranjosti je Pollokova krona in njegova umetniška zbirka. Sir William Stirling Maxwell je zbral izjemno število španskih slik in portrete habsburških vladarjev Španije, kateri visijo poleg močnih verskih prizorov.
Ni komentarjev:
Objavite komentar