četrtek, 8. februar 2018

Spoznavanje otoške države Malte ( 23. - 28.01. 2018 )

Z ženo Zdenko sva imela že dalj časa v planu obiskati otoško državo Malto. Iz leto v leto sva prelagala in sedaj, ko se je pojavila najboljša ponudba sva jo takoj zgrabila. Poceni povratna letalska karta ( 25,48 EUR +  8 EUR za rezervacijo sedežev - samo za nazaj ) je bil glavni razlog. Let je bil s Trevisa, letališča  A. Canova. Ker sva si zaželela družbo sva ponudbo omenila Milku in Mariji, ki sta brez oklevanja takoj privolila. Glede prevoza do letališča smo iskali najboljšo rešitev. Prevoznik  GoOpti je bil predrag, zato smo se odločili za lasten prevoz. Na letališču smo rezervirali parkirišče. V torek 04 :30 uri smo krenili na pot. Po dobrih štirih urah smo prispeli ter ob 11:05 poleteli proti Malti.

Le kaj lahko ponudi Malta, ki jo večina od nas pozna kot majhen Sredozemski otok, kamor se stekajo trume turistov v poletnih mesecih. A ko se v raziskovanje Malte bolje poglobimo, je tu toliko zanimivih znamenitosti, da se z njimi lahko zamotimo tekom celega našega bivanja na Malti.

Malta je otoška država v osrednjem Sredozemskem morju, na jugu Evrope. V sklopu naseljenosti  državo sestavljajo trije otoki : Malta, Comino in Gozo. Glavno mesto je Valletta, ki pa ni največje mesto, to je Birkirkara, ki se nahaja bolj v notranjosti otoka. Glede sporazumevanja ni večjih težav, saj sta glavna jezika matelščina ter angleščina. Matelščino uporabljajo predvsem starejše generacije, v večini pa prevladuje angleščina. Zaradi samega položaja otoka se poznajo vplivi različnih kultur. Malta je zanimiva mešanica južne Italije, arabskega sveta in Afrike. Tu se definitivno čuti angleški vpliv - vožnja po levi strani ceste.



Po 1:40 uri mirnega leta smo pristali na letališču, na Malti. Tam nas je čakal lastnik apartmaja, ki nas je z avtom odpeljal do apartmaja v kraj Qawra, kjer smo se nastanili. Z balkona smo imeli prečudoviti razgled na morje in okolico.


                                               Pogled z balkona


                                       Načrtovanje plana ogledov

Nato smo se odpravili v samopostrežno trgovino, ki je bila tik ob apartmaju. Ko smo se malo okrepčali, smo se podali na sprehod ter nakup avtobusnih vozovnic, ki jih je moč kupiti po vožnjah ali 1, 3 ali 7 - dnevne, katere se najbolj izplačajo. Kupili smo si 7 - dnevne vozovnice ( neomejeno število voženj ), ki so za vsakega stale 21 EUR. Avtobusne postaje so na vsakih 100 metrov. Sami razporedi voženj pa od 05h zjutraj, pa vse do polnoči. Avtobusi vozijo v razmiku 10 - 20 min.



                                         Poceni avtobusni prevozi

Enako velja za povezave do letališča. Nato smo se z avtobusom odpeljali v glavno mesto Valletto. Ker je bil že mrak, smo se na hitro sprehodili po mestu ter se nato vrnili v apartma in legli k počitku. V sredo, smo se po zajtrku odpravili na avtobus, ki je peljal do pristanišča Cirkewwa. Ker je bilo lepo vreme smo se odločili, da obiščemo otok Gozo.

Zahodna konica Goza je očarljiva v svoji neukročenosti, z divjimi, od valov prebičanimi pečinami, spektakularnimi kamnitimi tvorbami in vetrovnimi rti. Ta del obale se imenuje Dwejra in je znan po zanimivih naravnih tvorbah, kot sta Gobja skala in Azurno okno ( lani, 08. marca se je porušilo ). V pečine so vklesane sprehajalne poti, od koder se odpirajo panoramski razgledi. Otok Gozo je znan po kmetijstvu. Victoria oziroma Rabat ( kot mu pravijo domačini ) je glavno mesto otoka.



                                             Vožnja z trajektom

Kupili smo povratne vozovnice za trajekt, ki za enega stane 4.65 EUR. Trajekt na otok Gozo pelje vsakih 45 min, z začetkom ob 9 h dopoldne. Vožnja traja približno 30 min.



                                  Pristanišče Mgarr na otoku Gozo

Pripluli smo v pristanišče Mgarr, na otoku Gozo, kjer smo šli na avtobus, ki pelje do prestolnice Victoria. Ogledali smo si mesto za obzidjem - Cittadello, ki se dviga nad mestom Victoria. To obzidano mestece, visoko na skalni vzpetini, je fizično in duhovno srce Goza. Obstaja že od rimskih časov, a sedanji kompleks stoji od 17. stoletja, potem ko je prejšnje obzidje razdejal morski gusar Dragut Rais. V mestecu Cittadella se nahaja veliko znamenitosti :  Katedrala Marijinega vnebovzetja, Muzej arhelogije Goza, zgodovinska hiša Gran Castello, Naravoslovni muzej, stari zapori, Bazilika Sv.Jurija, Muzej II - Hagar, Cerkev sv. Frančiška. 















                                           Ogled mesta Cittadella


                                                   Čas za kosilo

Ko smo si nekatere znamenitosti pogledali, je bil čas za kosilo, ki nam je zelo prijalo. Nato smo se s polnimi želodci odpravili na sprehod po ulicah Victorie.



                                           Sprehod po prestolnici

Pozno popoldne smo se počasi začeli vračati ter zvečer legli k počitku.

V četrtek smo se po zajtrku z avtobusom odpeljali na ogled mesta Mdina in Rabata.

Mdina je najočarljivejše mesto na Malti. S sosednjim Rabatom sta nekoč tvorila enotno naselje, a so Arabci Mdino obzidali in jo spremenili v utrjeno mesto. Ujeta je v svoje nepredušno obzidje, v njenih elegantnih palačah pa še vedno živijo malteške družine. V Mdini se je čas ustavil, medtem ko se je Rabat, ki se razteza za starim obzidjem, razvil v bolj vsakdanje mesto. Kljub temu se lahko pohvali z nekaterimi krščanskimi znamenitostmi, od jame, kjer naj bi živel sv. Pavel, do zgodnjih krščanskih katakomb in očarljivih srednjeveških fresk.







                                                 Obzidje Mdine









                                            Ogled mesta Mdina







                                        Sprehod po mestu Rabat

Ko smo si ogledali Mdino in Rabat smo se z avtobusom odpeljali do mesta Mosta, ki je v Severni regiji Malte in leži severozahodno od Vallette. Najbolj znana stavba je Rotunda, velika cerkev s tretjo največjo nepodprto kupolo na svetu. Preživela je bombni napad leta 1942. V Mosti praznujejo vnebovzetje vsakega 15. avgusta in je priljubljen praznik med domačini ter tujci.


                                               Cerkev Rotunda

Po ogledu mesta Mosta smo se napotili do prestolnice Vallette. Glavno mesto je vredno obiska predvsem zaradi njegovega starega dela mesta. Simpatične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in pogled na pristanišče ter živahno dogajanje na Sredozemskem morju. Mesto obdaja impozantno obzidje. Narodni muzej hrani v bogati arheološki zbirki tudi kip Speče gospe, ki sodi med najstarejše upodobitve človeka. Med profanimi stavbami izstopa Palača velikih mojstrov. Njena notranjost je poslikana s freskami in hrani bogate zbirke starega orožja. Stolnica sv. Janeza je ena najrazkošnejših cerkva v Evropi, v notranjščini hrani številna umetniška dela.












                                         Ogled prestolnice Valletta

V večernih urah smo se vrnili v apartma, povečerjali in legli k počitku.

V petek je sledil ogled ribiške vasice Marsaxlokk. Če imate radi barvitost in tradicijo, boste nad to ribiško vasico navdušeni. Tukaj poteka življenje počasneje in vse se vrti okoli morja. Tu pridejo na račun ljubitelji morske hrane. Ob obali je ogromno restavracij, ki ponujajo dnevne menije. Za kosilo smo si privoščili morsko hrano ( razen mene ).V pristanišču se pozibavajo starinske, živobarvne ribiške barke.









                                        Ribiška vasica Marsaxlokk

Popoldne smo si ogledali mesto Saint Julian, ki je v osrednji regiji. Nahaja se ob obali, severno od glavnega mesta Valletta. Znano je po turistično usmerjenih podjetjih, kot so hoteli, restavracije in nočni klubi, ki so osredotočeni predvsem na območju, imenovano Paceville. To področje Malte sicer nima nikakršnih arhitekturnih presežkov in znamenitosti.








                                     Sprehod po mestu Saint Julian

V soboto smo se z avtobusom peljali do mesta Mellieha. To je večji letoviški kraj, ki leži visoko na hribu in ima odličen pogled na morje. Ob vznožju vzpetine je obsežna, zlato rumena peščena plaža, zaradi katere je to eno izmed najbolj priljubljenih letovišč. Pesek, plitva voda in odlična turistična ponudba so idealni za starše z majhnimi otroki.




                                                Mesto Mellieha

Po ogledu smo se sprehodili do Popajeve vasi. Današnji zabaviščni park je nastal kot scena za film o Popaju, ki je bil posnet leta 1980. Omenjena vas je danes turistična atrakcija. Cena vstopnice je kar zasoljena, saj stane skoraj 11 EUR. Za otroke  so zanimivi imitirani junaki iz filma oz. risanke ter razna igrala.







                                            Ogled Popajeve vasi

V popoldanskih urah smo se odpravili do zaliva sv.Pavla. Velja za  najprivlačnejše letovišče v nizu mnogih, ki obdajajo dolgo obalo istoimenskega zaliva. Njegovo miniaturno pristanišče s floto živobarvnih luzujev je še vedno nadvse prikupno. Na kraju, kjer naj bi sv. Pavel po brodolomu leta 60 prišel na suho, stoji cerkev. Sprehodili smo se po celem zalivu, nato pa se z avtobusom odpeljali do mesta Bugibba, od koder smo se sprehodili do apartmaja.

V nedeljo, po zajtrku smo začeli počasi pakirati stvari, saj se je bližal čas odhoda. Ob 12:30 uri je po nas prišel lastnik apartmaja in nas z avtom odpeljal na letališče. Ob 15:05 uri smo imeli let za Treviso, od koder smo se z avtom odpeljali domov.



Ni komentarjev:

Objavite komentar