Srebrna obletnica narekuje petindvajseta leta skupnega življenja in prav to bova z ženo Zdenko imela čez par dni ( 17.10.2017 ). Danes se malokdo spomni, da da čestitko svoji dragi, ko imata skupen praznik. Lepo je, če se partnerja vsak dan sproti spomnita drug na drugega in si naklonita vsaj majhno pozornost.
Zato sva se z ženo Zdenko odločila, da za srebrno poroko greva na potovanje. V mislih sva imela kar nekaj opcij. Nazadnje sva se odločila za osemdnevno potepanje po skrivnostni Romuniji in Bolgariji, preko agencije.
V nedeljo, v zgodnjih jutranjih urah je avtobus krenil iz Ljubljane. Midva in še par ljudi, pa smo vstopili na avtobusni postaji v Mariboru. Nadaljevali smo vožnjo do Budimpešte, kjer smo se sprehodili skozi strogo mestno središče in si ogledali glavne mestne znamenitosti ( Parlament, Trg herojev, verižni most ... ). Popoldne se peljemo naprej proti romunski meji, jo prestopimo ( zamenjamo Eure v Leie ) in nadaljujemo do prve večje naselbine Satu Mare. Zaznamo prvo drugačnost, ki nas bo spremljala vsak dan do konca potovanja. Sledi nastanitev v hotelu ter večerja.
V ponedeljek zjutraj najprej zajtrk, nato naložimo prtljago na avtobus. Vožnja do Sapinte, vasice v Karpatih, ki je daleč po svetu znana po " veselem pokopališču ". Večina normalnih ljudi ob besedi pokopališče pomisli na smrt, pa na žalost, jok, solze, ... Kako se je zgodba sploh začela ? Prebivalec vasi Sapinta Stan Ioan Patraš je že pred drugo svetovno vojno začel izdelovati prav posebne nagrobnike. Ne le, da so pisani ( čeprav v glavnem na vseh prevladuje t.i. sapintsko modra barva ), okrašeni so tudi s sliko in posebnim epitafom. Pokojnik je ovekovečen med opravljanjem dela ali pa je prikazan način na katerega je umrl : " Bil je dober človek, a slab električar ". Nekatere slike so žalostne, druge bolj vesele, v vsakem primeru pa modri nagrobniki ( ki so v obliki križa, s strehico obrnjeno navzgor ), zelena trava in vijoličaste rože naredijo lep prizor. Zraven je tudi cerkev, ki jo obnavljajo že nekaj let in bo kmalu bolj pisana kot mavrica.
" Veselo pokopališče "
Grob kreatorja nagrobnikov
Prikaz pokojnika, kaj je delal
Tik ob meji z Ukrajino se popeljemo po lokalnih cestah mimo številnih ruralnih vasic, v katerih so živeli tesarji, mizarji in vsi ostali obrtniki, ki so predelovali les. Njihovo delo je danes okronano s številnimi nekaj sto let starimi unikatnimi cerkvicami in samostani. Eno takih obiščemo v vasici Barsana, v eni najbolj ruralni in najbolj tipični pokrajni stare Romunije, Maramures.
Samostan Barsana
Človek lahko samo občuduje
Pozno popoldne prispemo do prvega večjega in živahnega mesta Cluj - Napoca, znanega tudi kot prestolnica Transilvanije. Sledi ogled zgodovinsko pomembnega mesta za naše sosede Hrvate. Tukaj v osrčju Transilvanije, se je namreč rodil ogrsko - hrvaški kralj Matija Korvin. V mestu je ohranjena njegova rojstna hiša, postavljen spomenik in poimenovana aleja. Cluj - Napoca je bilo tudi eno izmed prizorišč Evropskega prvenstva v košarki. Nastanitev v hotelu Victoria, večerja in zaslužen počitek.
Katedrala Theotokos
Operna hiša
Spomenik Matije Korvin - v ozadju cerkev sv. Mihaela
Rojstna hiša Matija Korvina
Cluj - Napoca : eno izmed prizorišč Eurobasketa 2017
V torek po zajtrku naložimo prtljago na avtobus in sledi vožnja do naslednjega pomembnega transilvanskega mesta Sighisoare. Ime prihaja iz mogočne trdnjave, ki so jo zgradili v 12. stoletju. Slovi po dobrem ohranjenem mestnem obzidju, po lepih cerkvah ter številnih mestnih stolpih. Najvišji je 64 m visok urni stolp. Znani so še čevljarski, krojaški ter mesarski stolp. Ogledamo si spokojno mestece na gričevnati vzpetini v srednjeveški obleki, ki je povezano z znamenitim grofom. Tu se je namreč rodil legendarni Vlad Tepeš, transilvanski grof Drakula. Vsi obiskovalci si jo želijo ogledati, saj so vampirski filmi zelo popularni in filmski junaki kar naenkrat zaživijo pred njimi.
Vhod v staro mestno obzidje
Urni stolp - visok 64 m
Čevljarski stolp
Pisano mestece
Spomenik grofa Vlada Tepeša - Drakule
V ozadju rojstna hiša grofa Drakule
Popoldanska vožnja do najbolj obiskanega romunskega mesta Brasov in obisk njegovih lepot v zlatih barvah sončnega zahoda. Obiščemo staro mestno središče, kjer še posebej iztopa Črna cerkev, Trg Sveta, Catherine's Gate, Vrata Schei, Cerkev sv. Nikolaja, Mestno hišo. Nastanitev na obronku planine znanega smučarskega središča Poiana Brasov z lepimi panoramskimi razgledi, neokrnjeno naravo in svežimi nočmi.
Trg Sveta
Mestna hiša
Črna cerkev
Catherine's Gate
Smučarsko središče Poiana Brasov
V sredo, vstanem ob 05:30 uri zjutraj ter se odpravim na jutranji tek. Temperatura je bila 4 stopinje celzija, jaz pa v kratki majici in hlačah. Ljudje, ki sem jih srečal so me malo čudno gledali. Tečem po smučarskem središču ter raziskujem okolico. Sveži zrak, čudovita narava, mir mi zbistri glavo ter olajša dušo. Po eni uri teka, odtečem približno 10 km in se vrnem v hotel, kjer se stuširam. Nato se z ženo odpraviva na zajtrk. Po zajtrku naložimo prtljago na avtobus. Sledi vožnja do mesteca Bran, ki je pravzaprav poznan izključno po eni stvari - po gradu, ki ga je imel v lasti grof Drakula, pa čeprav mnogi sploh ne vedo, da le - ta sam nikoli ni zares bival v njem. V gradu je urejen Drakulin muzej in v katerem so snemani številni filmski kadri na temo grofa Drakule z velikimi vampirskimi zobmi in močnim krvoločnim ugrizom. Na manjši vzpetini res izgleda mogočno. Na vrhu strme stene je gotska stavba iz 14. stoletja resnično videti svojevrstna. Pomembnejšemu zgodovinskemu dejstvu, da je bila to sprva utrdba nemških vitezov zaradi nadzora nad trgovskimi potmi, nihče ni več posvečal pozornosti. Zgodovinarji so se neradi morali zediniti, da je Vlad Drakula nekoč res živel na dvorcu Bran. Okolica in s tem središče Brana izgleda kot en velik zabaviščni park. Stojnica pri stojnici, kjer se prodaja turistična krama, ki ima le še redko povezavo z grofom Drakulo.
Grad grofa Drakule
Notranjost gradu
Drakulin muzej
Nedaleč stran smo si ogledali graščino Peleš, letna rezidenca nekdanje kraljeve družine iz 19. stoletja. Ob pogledu na ta čudež, razkošje in bogatstvo, se zavemo nekdanje moči, vplivnosti in razkošja nekdanjih romunskih vladarjev.
Graščina Peleš
Polni vtisov nadaljujemo do prestolnice Bukarešte, ki jo imenujejo tudi balkanski Pariz. Je glavno mesto Romunije, hkrati pa tudi ekonomsko, šolsko, kulturno, industrijsko, prometno in še kakšno središče Romunije. Čeprav je najhitrejše rastoče mesto in se tu najlažje najde služba, Romuni Bukarešte ne marajo. Moti jih neurejena arhitekturna mesta ( mešanica komunizma, baroka, klasicizma, moderne ) in neosebni način življenja. Mesto leži na jugovzhodu države ob reki Damboviti. Mesto ima 1,9 milijona prebivalstva ter ima veliko znamenitosti : Palača Parlament, Slavolok zmage, Palača Athenee, Dom vojnih oficirjev, Operna hiša, Muzej zgodovine in umetnosti, Finančni center, Coltea - glavna bolnišnica, Stravopoleos cerkev in še mnogo drugih. Nastanitev v hotelu, sprehod ter ogled glavnega mesta. V poznih urah vrnitev v hotel in zaslužen počitek.
Slavolok zmage
Palača Parlament
Palača Athenee
Finančni center
Coltea - glavna bolnišnica
Sprehod po glavnem mestu
V četrtek, po zajtrku naložimo prtljago na avtobus ter se peš odpravimo na pošto, ki je bila na železniški postaji. Nekateri kupijo znamke. Nato se počasi vračamo proti hotelu. Ko smo hodili po mestnih ulicah smo morali paziti na odprte kanalizacijske jaške, marsikateri vodi v kompleks podzemne Bukarešte. Spodaj so doma presenetljive zgodbe in življenju nevarna srečanja.
Železniška postaja v Bukarešti
Odprt kanalizacijski jašek
Ko pridemo do hotela se z avtobusom odpeljemo na ogled druge največje stavbe na svetu - "Hiša ljudstva", bolj znane kot nekdanja palača romunskega diktatorja Chauchescuja. Palača oziroma Parlament je res ogromen ! Le-ta meri 270 x 240 metrov in ima 12 nadstropij ter še štiri dodatna pod zemljo, vključno z nuklearnim bunkerjem. Ima skupno 1100 sob, od katerih jih polovica še dandanes ni v uporabi in popolnoma samevajo. Notranjost se bohoti v marmorju in zlatih lističih. Pravega bogatstva jim ni uspelo doseči le z lestenci. Od načrtovanih 11.000, jih je v parlamentni palači "zgolj" 4500. Razkošne dvorane, predsedniška sprejemnica, mogočno stopnišče ..., človek kar ne more verjeti, da je nekdanji predsednik porušil četrtino stare Bukarešte in na njenih temeljih zgradil mogočno zgradbo.
Palača Parlament
Notranjost Parlamenta
Pogled z balkona Parlamenta
Po ogledu zapustimo prestolnico v smeri bolgarske meje, kjer prečkamo Donavo in s tem državno mejo ( menjava Eura v Leva ). Pred nami zaživijo prvi napisi v cirilici, pred nami se odpira novi svet najbolj revne in nerazvite EU države Bolgarije, ki je pisala zgodovino Balkana in v kateri je islam na čelu osmanskih Turkov pustil velikansko sled. Pot nas vodi do nekdanje kraljeve prestolnice Veliko Tarnovo, umeščen visoko nad stenami. Mesto leži v severni Bolgariji ob reki Yantra, ki teče proti severu v reko Donavo ter je nameščeno na treh gričih - Tsarevets, Stara Gora in Trapezitsa. Veliko Tarnovo je bilo zelo znano v srednjem veku, daleč po Evropi je bila znana Tarnavska umetniška šola. Najprej sledi nastanitev, nato krajši sprehod skozi ljubko srednjeveško mestece, po starih, iz kamna tlakovanih obrtniških ulicah s staro arhitekturno zasnovo, nam odkrije blišč in lepoto tega kraja. Večerjamo v neki tradicionalni restravraciji. Po večerji greva z Alenko in Matevžem na pijačo.
Samovodska Charsia
V petek, po zajtrku naložimo prtljago na avtobus ter se odpeljemo na ogled nekaterih znamenitosti mesta : Spomenik Assensa, Tsaverets ( cesarska palača in katedrala ), Sveta gora, Cerkev sv. Demetrija.
Spomenik Assensa
Cerkev sv. Demetrija
Tsaverets
Po krajši jutranji vožnji prečkamo Staro Planino - Balkan ( prelaz Shipka ), točno tam, kjer se je zgodila pomembna bitka med Rusi in Osmani. Tukaj se je Bolgarom utrla pot neodvistnosti. Visoko nad prelazom je postavljen mavzolej padlim vojakom, zraven plapola bolgarska zastava.
Shipka - mavzolej padlim vojakom
Spust na drugo stran planine Balkan nas vodi v Kazanlak, osrčje najbolj dišeče "Doline vrtnic". Dolga je okoli 130 km, kjer maja cveti na tisoče in tisoče grmov vrtnic. Vrtnice so iz rodu Damaščank - po izvoru iz Sirije. Grmički vrtnic so visoki do 2 metra. Največji center industrije rožnega olja je Kazanlak. Tu je obiskovalcem na voljo muzej zgodovine pridobivanja dragocenega rožnega olja ( za en liter rožnega olja potrebujemo približno 3500 kg cvetov ). Na tem območju so prebivali neustrašni Tračani, ki so obvladali obdelavo zlata in ki so svoje vladarje pokopavali v velikanske podzemne grobnice. Obiščemo eno od mnogih tračanskih grobnic in spoznamo tračansko zgodovino ter njihov način življenja.
Tračanska grobnica
Notranjost grobnice
Po ogledu se odpeljemo do nekdanje prestolnice Bolgarije, najbolj slikovitega in najbolj modernega bolgarskega mesta, kakor tudi stare prestolnice cesarstva Filipa Makedonskega - Plovdiv. V hribovitem starem predelu se ponosno razkazujejo stare razkošne tipične meščanske vile, v vseh mogočnih odtenkih pastelnih barv, ena lepša od druge. Ogledamo si moderno mestno središče s cerkvijo sv. Konstantina, veliko osmansko mošejo, antično gledališče, stadion. Zvečer se nastanimo v hotelu Imperial in ležemo k počitku.
Cerkev sv. Konstantina
Antično gledališče
Stadion
Osmanska mošeja
Notranjost Osmanske mošeje
V soboto zjutraj se po zajtrku odpravimo v nacionalni park Rila, kjer je zgrajen najlepši in najpomembnejši srednjeveški samostan, znan po stenskih poslikavah in številnih ikonah svetih mož. Tukaj je deloval puščavnik Ivan Rilski, ki je prvotno živel v osami, v preprostih jamah, preden so ga razglasili za svetega in zgradili mogočen dih jemajoči samostan. V samostanu še danes živijo v črne halje zamotani menihi z dolgimi črnimi bradami, sem so preneseni posmrtni ostanki Ivana Rilskega s čudodelno močjo in tukaj so relikvije mnogih svetnikov in krščanskih apostolov. Tukaj še vedno deluje samostanska pekarna. Poskusimo samostanski kruh.
Rilski samostan
Počitek na avtobusu do prestolnice Sofie, kjer si od zunaj ogledamo nekatere znamenitosti glavnega mesta : Bolgarski parlament, Cerkev sv. Sofije, Katedrala sv. Aleksandra Nevskega, Termalni mineralni izviri, Sredica, Kip sv. Sofije, Central Mineral Spa, Narodna opera in balet, Narodno gledališče, Zgodovinski, naravoslovni, arheološki muzej, Univerza, Narodna knjižnica Cirila in Metoda, "Vitoška" - priljubljena nakupovalna ulica v sredini Sofije, Cerkev sv. Nedelje itd.
Katedrala sv. Aleksandera Nevskega
Cerkev sv. Sofije
Miro in vodič Borislav
Sredica - razvaline rimskega mesta
Zgodovinski muzej in Central Mineral Spa
Kip sv. Sofije na Trgu neodvistnosti
Termalni mineralni izviri v središču Sofije
Sodna Palača
Narodna knjižnica Cirila in Metoda
Bolgarski parlament
Akademija umetnosti
Cerkev sv. Nedelje
Zvečer nastanitev v hotelu Festa ter zapravljanje še zadnjih levov v trgovini Billa.
V nedeljo ob 06:00 uri zjutraj se poslovimo od bolgarske prestolnice in že drvimo mimo Niša proti Beogradu in naprej proti Sloveniji. V Ljubljano prispeli okoli 21:30 ure zvečer ter nato še z prevoznikom Go Opti do doma.
Za obletnico srebrne poroke si želim ;
da sreča med nama nikdar ne zbledi,
vsak dan naj naju ljubezen budi
in naj nežne in sladke bodo noči ...
Pozdravljena Zdenka in Miro!
OdgovoriIzbrišiČudovito darilo za 25 let.
Naj bo takšnih še naslednjih 25!
Vse dobro še naprej! Irma in zvone