sobota, 4. februar 2023

Maraton Marakeš - Maroko ( 27.01. - 31.01.2023 )

Maroko je eksotična dežela na severu Afrike, ki je bogata s številnimi naravnimi kontrasti, ki vas bodo pustili brez besed.

Maroko je marsikaj. Tu se skrivajo nepregledna puščavska prostranstva, peščene sipine, zelene oaze, zasneženi vrhovi gora, kraljeva mesta z razkošnimi palačami, živahne tržnice in čudežna arhitektura. S svojo kulinariko spada med svojevrstne znamenitosti, ki jo nikakor ne smemo spregledati. Tipične jedi, ki se več ur kuhajo v glinenih posodah z imenom tažin, nam nudijo okusen in zdrav obrok, ki glede na vašo izbiro temelji na kuskusu z zelenjavo ali mesom. To so samo nekatere izmed stvari, ki vas bodo pritegnile in spodbudile, da raziščete to deželo in odkrijete vse njene skrivnosti. Je dežela, kjer se mešajo tri kulture: arabska in berberska s severa Afrike z evropsko kulturo. Dežela začimb, gostoljubnih domačinov in veliko sonca! 


                                                        Zastava Maroka


                                               Zemljevid  Maroka


Marakeš​ ​je četrto največje mesto Maroka​, katerega izvor imena je berberski in pomeni Zemlja od boga oz. božja zemlja. Mesto živahnih barv, fascinantne arhitekture, edinstvenih razgledov in vonjev, ki ga od puščave loči le veličastno gorovje Atlas. Na leto ga obišče nešteto turistov, ki želijo okusiti delček t.i. Rdečega mesta, barantati na njegovi tržnici in občudovati veličastne zgradbeV zimskem času je povprečna temperatura 12°C; čeprav je tudi ​januarja temperatura ​lahko ​pogosto ​čez 20 stopinj Celzija. Znamenitosti Marakeša, ki vam bodo gotovo popestrile dan:

  • Živahni trg Djemaa El Fna je glavni trg mesta in se nahaja v Medini (starem delu mesta znotraj obzidja). Dogajanje na trgu je zelo pestro od zore do mraka. Čez dan se boste lahko osvežili na stojnicah s sveže stisnjenim pomarančnim sokom. V večernih urah pa na plan pridejo akrobati, krotilci kač, plesalci in berberski glasbeniki z Atlasa ter mnoge stojnice s ”street food”.
  • Koranska šola Ali Ben Youssef Madrasa je islamska šola v katero si je mogoče občasno tudi ogledati od znotraj. Lokalni vodnik vam lahko razloži odnose znotraj šole, njihovo delo ter življenje. Šola je tudi arhitekturni in umetniški presežek.
  • Subtropski vrt Jardin Majorelle je fotogenična točka Marakeša, kjer domuje ducat ptic in kjer najdemo veliko različnih primerkov kaktusov. V modro obarvanem objektu lahko obiščemo Muzej islamske umetnosti v katerem se nahaja zbirka preprog, zaves, rokopisov, keramiko in poročni nakit.
  • Koutoubia je največja mošeja v Marakešu in pogosto tudi turistična ikona mesta. Nahaja se v medini, le streljaj od glavnega trga Djemaa El Fna. Mošeja s 77-metrskim minaretom je polna ornamentov in umetniških elementov. Žal pa je vstop za nemuslimane prepovedan.
  • Palača Bahia (v prevodu briljantna) je palača s pripadajočim vrtom v Medini. Zgrajena je bila v 19. stoletju z namenom, da je največja in najpomembnejša palača tistega časa. Lokalni vodnik vam bo z veseljem povedal kakšno ”prepovedano” zgodbo z življenja vezirja ter njegovega harema.
  • Botanični vrtovi Menara se nahajajo na zahodu mesta v bližini istoimenskega letališča. Znotraj velikega parka oljk najdemo več paviljonov z zeleno streho, katere so poimenovali svetilnik (arabsko ‘manaara’), čeprav pravega svetilnika tukaj ni bilo.

Zgoraj so navedene le nekatere izmed kulturnih znamenitosti Marakeša, čeprav ste lahko v mestu tudi aktivni in na primer jahate kamele.


V petek, zjutraj z avtobusom odrinemo iz Kranja ( 04:30 ) proti Ljubljani ( 05:00 ) in čez Primorsko ( Vrtojba 06:30 ) na beneško letališče. Letimo iz letališča Marco Polo do Barcelone, kjer prestopimo na letalo za Marakeš. V popoldanskih urah ( 16:10 ) prispemo, sledi vožnja z avtobusom do hotela Zalagh Kasbah. Po nastanitvi v hotelu greva z ženo na sprehod do nakupovalnega centra Almazar. Po večerji sledi počitek.




                
                                       Letališče  Marakeš  Menara



                                             Hotel  Zalagh Kasbah

V soboto, se po zajtrku z avtobusom odpeljemo na ogled mesta Marakeš. Ustavili smo se pri največji mošeji Koutoubia. Sprehod in ogled palače BahiaKar navdušuje v palači, so predvsem čudoviti tradicionalni mozaiki, rezbarjena lesena dela, poslikana cedrova vrata in stropi. Vse to spominja na notranjost palač iz slavnih arabskih pravljic. Splošno je palača zelo zanimiva ne le zaradi oblikovanja svoje notranjosti, temveč tudi zaradi zapletenega labirinta prostorov. Iz dnevnih prostorov lahko pridete na zaprta dvorišča s fontanami. Nato si ogledamo Muzej islamske umetnosti, v katerem se nahaja zbirka preprog, zaves, rokopisov, keramiko in poročni nakit. Potem se prepustimo vrvežu na ozkih uličicah ter vzdušju živahnih in barvitih soukov, kjer preizkušamo svoje sposobnosti barantanjaNa splošno je suk sinonim za bazar ali tržnico, izraz suk pa se uporablja v arabsko govorečih državah. Pri zeliščarjih smo spoznali kraljestvo začimb, čajev in dišav ter se seznanili s pridelavo maroškega tekočega zlata – arganovega olja. Po kosilu v restavraciji gremo do živahnega trga Djemaa El Fna. Na trgu pa.... to moraš doživeti... gužva, kaos, vsake sorte ljudje, glasba, hrana, prodajalne.... Rdeče mesto, ali Dar Al Hamra, kot mu pravijo domačini, je pravi vrtiljak ljudi in dogajanja. Mešanica stilov, zvokov, barv, vonjav... V popoldanskih urah se ustavimo na sejmu, kjer dvignemo maratonske številke. Nato se z avtobusom odpeljemo v hotel. Po večerji se nama prileže nočni počitek.



                                                Mošeja  Koutoubia









                                                   Palača Bahia







                                         Muzej islamske umetnosti









                                      Sprehod po bazarju  -  tržnici




Obisk zeliščarjev



                                                    Čas za kosilo






                                        Živahen trg  Djemaa El Fna







                                          Dvig maratonskih številk


V nedeljo, vstanem ob 05:00 uri, da grem na zajtrk. Ker niso imeli kruha, je bil zajtrk bolj slab. Sledile so priprave za maraton. Kako se obleči, saj je zunaj samo 2 stopinji celzija, kaj še vzeti s seboj. Malo po 07:00 uri smo se z avtobusom odpeljali na start. Ob 08:30 uri smo startali. Po nekaj km sem se komaj prav ogrel. Tekel sem skupaj z Tatjano Gornjec. Prvih 10 km je bil tempo kar hiter, okoli 5:30 min/km, ker je bil teren rahlo navzdol. Potem, pa je bil teren rahlo navzgor in tempo je počasi padal. Na 20 km je bil čas okoli 1.58:00. Kmalu sem spoznal, da nisem pravi, na desni nogi sem začutil krče. Tempo je še naprej vidno padal. Na 30 km sva imela čas okoli 3:14:00. Nekje po 4 urah maratona je organizator že sprostil promet. Na cesti je bil pravi kaos. Tekla sva lahko samo po pločnikih, kjer je bilo polno ljudi, ki sva se jim morala izogibati. Križišča sva težko prečkala, samo s hojo, zaradi varnosti. Pravega  motiva za tek več nisem imel. Vedel sem, da bo to moj najslabši maraton. V cilj sva pretekla v času  4:57:08. S časom nisem bil zadovoljen, ampak vesel, da sem sploh prišel do cilja. Ko smo se vsi zbrali, smo se z avtobusom odpeljali v hotel. Z ženo sva se nato peš vrnila do nakupovalnega  centra Almazar. Najprej sva nekaj pojedla, nato pa sva se malo sprehodila po trgovinah. Ko sva se vse pogledala, sva se peš vrnila v hotel.




                                                  Jahanje kamele









                                               

                                              Maraton  Marakeš


V ponedeljek, nas je po zajtrku čakala celodnevna vožnja. Na cesti pred in za prelazom je več domačinov, ki prodajajo polovičke pisanih kristalov / mineralov. Menda se tukaj najdejo tako pisani tudi naravni, navzven deluje kot običajen kamen, ko prelomiš - notri so kristali živih barv. Po ovinkasti cesti pridemo do prelaza Tizi n* Tichka  2260m, kjer je izjemen pogled na gorovje Atlas. Čeprav to ni ravno neka višina, je na prelazu prav hladno. Piha mrzel veter, zapadlo je tudi malo snega. Možje, ki na prelazu prodajajo razne fosile in minerale so odeti v debela oblačila. V tem času se odvija posodobitev in širitev celotnega odseka. Po nekaj km spusta, se ustavimo ob eni kavarni Poleg ne manjka niti trgovina z lonci in razno šaro. Od tukaj je razgled na hribe, skale na pobočju hribov delujejo kot da se kotalijo navzdol. Spustimo se v puščavsko mesto Ouarzazate, kjer je domovanje filmske industrije. Pogled levo in desno odkriva prizorišča mnogih filmskih upodobitev. Kulise še kar stojijo in čakajo na nadaljevanje kakšnega James Bonda, Igre prestolov, Gladiatorja, Jezusa iz Nazareta... Ogledali smo si zgodovinski utrjen rezidenčni kompleks Kasbah de Taourirt. Pojavlja se tudi v filmihStruktura je v veliki meri izdelana iz nabite zemlje in blatne opeke ter je med najimpresivnejšimi in najbolje ohranjenimi primerki te vrsteVečji del stavbe ima tri nadstropja in je zaznamovan z velikimi kvadratnimi ali pravokotnimi stolpi na vogalih, katerih zunanjost je okrašena z geometrijskimi motivi in ​​nišamikar je značilno za arhitekturo v tradicionalno oazne regije južnega Maroka, v katerih prevladujejo Berberi. Na zunanjosti stavbe je značilno tudi več izstopajočih balkonov ali previsnih rizalitov ali balkonov z okni, od katerih nekateri gledajo na vhodno dvorišče, ter več odprtih oken v nadstropjih, ki so varovana z železnimi rešetkamiV notranjosti imajo nekatere sobe opazno dekoracijo in tataoui strope iz tkane trstike. Po ogledu sledi kosilo v restavraciji in vrnitev v hotel, kjer sledi večerja.






                                     Prelaz   Tizi n* Tichka   2260 m







                                        Krajši postanek ob kavarni







                                       Domovanje filmske industrije






                             Rezidenčni kompleks  Kasbah de Taourirt



                                      Ouarzazate  -  vrata v puščavo





                                       Kosilo v restavraciji  Douyria


V torek, po zajtrku se z prtljago odpravimo na avtobus, ki nas pelje v mesto Marakeš, kjer zapravimo še zadnje drahme za spominke in se počasi odpravimo na letališče. Ob 12:40 uri letimo proti Madridu ter ob 21:05 uri  nadaljujemo proti Benetkam. Okoli 23:30 uri prispemo na letališče Marco Polo in z avtobusom nadaljujemo pot proti Sloveniji.


Ni komentarjev:

Objavite komentar