V petek dopoldne sva spakirala stvari v avto, naložila kolesi na prtljažnik ter se odpravila na pot. Na cesti je bilo veliko prometa, saj je bilo za praznike napovedano lepo vreme in marsikdo je hotel to izkoristiti za oddih na morju. Na počivališču Ravbarkomanda sva se malo ustavila, osvežila ter nato nadaljevala. Na mejnem prehodu Dragonja je šlo tekoče, tako da nisva nič čakala.
Okoli 13. ure sva prispela v Medulin. Na turistični agenciji Marco Polo sva vse uredila za prijavo ter dvignila ključe apartmaja. Ko sva se nastanila, sva se peš odpravila v trgovini Plodine in Lidl, da bi nakupila stvari, ki jih potrebujema. Proti večeru sva se s kolesi vozila ob obali.
Vožnja z kolesi
V soboto zjutraj, vstanem okoli 7. ure ter se odpravim na tek ob obali. Po približno eni uri naredim okoli 10 km. Sledi zajtrk, nato poležavanje na plaži. Malo po 11. uri se vrnema v apartma, kjer začne žena pripravljati kosilo, saj okoli 13. ure prideta povabljena gosta Alenka in Gorazd. Po kosilu smo malo spili, se pogovarjali, skratka imeli smo se lepo. Zmenili smo se, da se jutri odpravimo na sprehod po Kamenjaku.
V nedeljo se zbudim v lepo sončno jutro. Odtečem okoli 10 km ter se vrnem na zajtrk v apartma. Po zajtrku se z ženo Zdenko z avtom odpeljeva v Prematuro do Alenke in Gorazda. Pri njiju sva se malo osvežila, nato pa smo se odpeljali na Kamenjak. Ko smo prišli do obale, sem šel malo zaplavat. Voda je imela okoli 18 stopinj. Pot smo nato nadaljevali proti rtu Kamenjaka. Ogledali smo si razne zalive. Na enem od teh sem se ponovno kopal. Popoldne, pa smo si privoščili kosilo v Safari baru.
Voda okoli 18 stopinj
Miro - kopanje v morju
Kosilo v Safari baru
Po kosilu smo se še malo sprehajali, nato pa smo se odpravili nazaj v Prematuro. Z ženo Zdenko sva se potem odpeljala nazaj v apartma.
V ponedeljek, vstanem, odtečem svoje km. Po zajtrku se z ženo z avtom odpeljeva v Fažano. Imela sva namen obiskati Brione. Parkirama na parkirišču ob obali. Parkomat je sprejemal samo kovance.
Ker sva imela premalo kovancev in jih nikjer nisva mogla dobiti, sva morala avto odpeljati na drugo parkirišče, ki pa je bilo na srečo brezplačno. Odpraviva se kupiti karte za ladjo. Sporočijo nama, da imajo za ta dan že vse zasedeno, lahko pa rezervirama za naslednji dan. Tako sva potem tudi storila. Odpeljala sva se v Pulo, kjer sva se malo sprehodila. Ker je bilo zelo vroče, sva šla v neki lokal na pivo. Ko sva se vrnila v apartma, sva vzela kolesi in šla kolesarit. Ogledala sva si center Medulina in Ližnjan.
V torek odtečem svoje km. Po zajtrku se ponovno odpravima v Fažano. Kupiva karte za ladjo ter se odpeljema na Brione.
Miro, Zdenka - Fažana
Dva največja otoka sta Veliki Brion in Mali Brion. Zaradi svoje razčlenjene obale, zgodovine in čudovite sredozemske vegetacije, so bili Brioni v svetu poznani kot "raj na Zemlji". Brioni so doživeli velik razcvet koncem 19. stoletja, ko je otočje kupil Paul Kupelwieser, avstrijski industrijalec na področju železarske industrije. Za potrebe turizma je zgradil hotele, sprehajališča, kavarne, pokrita kopališča s toplo morsko vodo, ponujal je zabavne, kulturne in športne prireditve. Karl Hagenbeck, lastnik živalskega vrta v Hamburgu, je zgradil živalski vrt za aklimatizacijo živali iz tropskih krajev. Brioni so bili v tistem času zelo priljubljeno letovišče aristokracije in svetovnih državnikov.
Leta 1947 je Brione prvič obiskal Tito ( predsednik Jugoslavije ), ki je v naslednjih letih poskrbel za obnovo v vojni porušenih objektov. Na Brione je vabil znane osebe filmskega in političnega sveta ( Richard Burton, Elizabet Taylor, Sophia Loren ; politike - Churchill, Hruščov, Brežnjev, Fidel Castro... ). Leta 1956 so Tito, Nehru in Naser podpisali Brionsko deklaracijo o neuvrščenosti.
Vožnja z ladjo
Ko smo prispeli na Brione, nas je čakala turistična vodnica. V hrvaškem jeziku nam je razložila zgodovino otoka ter glavne znamenitosti. Povedala nam je, da Brioni slovijo predvsem po prelepem podmorskem svetu, kjer med številnimi vrstami rib in drugih morskih organizmov severnega Jadrana živijo tudi zaščitene vrste, med drugimi, školjki zavrtač in leščur. Uspeva raznovrstno sredozemsko rastje, makija, oljke, lovor, hrastov gozd in nekatere rastlinske vrste, ki so še posebno ogrožene : morski mak, divja kumara in različne vrste trave.
Leščur - zaščitena vrsta
S turističnim vlakom smo se popeljali na ogled številnih znamenitosti, arheološki muzej v beneški trdnjavi iz 16. stoletja, safari park ( v parku živijo južnoameriške lame, indijski sloni, antilope, zebre, somalijske ovce, indijske "svete" krave in avtohtoni biki in osli ), ob pristanišču, blizu hotelov Neptun, Carmen in Istra, se nahaja majhna gotska cerkev Sv. Germana, v kateri je prelepa razstava istrskih fresk, v bližini je tudi muzej in razstava " Tito na Brionih " . Potrebno si je ogledati tudi cerkev Sv. Marije, Kastrum, grajske razvaline, Rimsko vilo v zalivu Verige, utrdbo Brion Minor. Brioni, pa so poznani tudi po svojevrstnem igrišču za golf ( iz leta 1922 ), ki je nekoč veljalo za eno izmed najlepših igrišč v Evropi. Leta 2006 je bilo igrišče v celoti rekonstruirano.
Ogled Safari parka
Venerin tempelj in rimska vila v zalivu Verige
Mozaik Sv. Germana
Ob 16. uri sva se vkrcala na ladjo, ki naju je odpeljala na celino ( Fažano ). Nato sva se z avtom odpeljala v apartma.
V sredo, ista pesem ( vstanem, odtečem, pozajtrkujem ). Nato sledi pakiranje, pospravljanje apartmaja ter odhod domov.
Ni komentarjev:
Objavite komentar